Gündem Savunma ve Havacılık Sanayii 8- 14 Temmuz Gündem Özeti

Savunma ve Havacılık Sanayii 8- 14 Temmuz Gündem Özeti

  • Kritik tesisler ile donanma unsurlarını barındıran deniz üslerinin güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca ihtiyaç duyulan 8 adet botun tedarikini amaçlayan ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığınca yürütülen Süratli Devriye Botu Projesi’nde, 4’üncü botun da teslimatı gerçekleştirildi. Projenin birinci botu, Mayıs 2019’da kullanıcının hizmetine sunulmuştu. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

  • T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Rusya Federasyonu’nun savunma sanayii ithalatı ile ihracatından sorumlu aracı kuruluş Rosoboronexport arasında imzalanan Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi sözleşmesine istinaden ilk S-400 hava savunma sisteminin teslimatına başlandı. Hava savunma sisteminin Türkiye’ye partiler halinde teslim edilen bileşenleri, tümüyle tamamlanıp hazır olduktan sonra kullanılmaya başlanacak. (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı)

  • Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kalkınma planı olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan 11’inci Kalkınma Planı’nda, Türkiye’nin savunma sanayii hedeflerine ışık tutuldu. 2019- 2023 tarih aralığını kapsayan planda, amaç “Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını, sürekli gelişim anlayışı ile azami ölçüde milli teknolojiler ve yerli imkânlarla karşılamak, savunma ihracatını artırmak üzere savunma sanayii ekosistemini güçlendirmek ve savunma sanayiinde edinilen becerilerin sivil sektöre yayılımını sağlamak” şeklinde belirtildi. Ayrıca söz konusu dönemde; Altay tankı, yerli hava savunma sistemleri ve çeşitli deniz platformlarının envantere kazandırılacağı, envanterdeki insansız hava aracı (İHA) sayısının arttırılacağı hem İHA motoru prototipinin hem de kara aracı motorunun tesliminin yapılacağı da kaydedildi. Vizyoner Genç Projesi ile ilgili olarak ise plana şu şekilde bir madde eklendi: “Vizyoner Genç Projesi kapsamında gençlere staj, iş imkânları, teknoloji yarışmaları gibi sektörel bilgiler sunulacaktır.” (Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı)

  • HAVELSAN ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca geliştirilen yeni nesil savaş yönetim sistemi Advent; NATO'nun Müttefik Dönüşüm Komutanlığı öncülüğünde, Polonya’nın Bydgoszcz kentindeki Ortak Kuvvet Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen CWIX 2019 tatbikatında, önemli bir sınavdan geçti. Tatbikatta Advent Taktik Data Link Modülü'nün (DLP) NATO ülkelerinin taktik data link sistemleriyle tam uyumluluk içinde çalıştığı ortaya koyuldu ve FMN Spiral 2 seviyesinde Türkiye'nin taktik data link kabiliyetinin sertifikasyonu sağlandı. (Kaynak: Anadolu Ajansı)

  • Birleşik Arap Emirlikleri’nin FalconEye 1 askeri istihbarat uydusunu, Fransız Guyanası’ndan uzaya göndermek üzere gerçekleştirilen ve Vega fırlatma aracının kullanıldığı fırlatma görevi; ikinci kademe katı yakıtlı roket motoru Zefiro 23’te, kalkıştan iki dakika sonrasında meydana gelen arıza dolayısıyla başarısızlıkla sonuçlandı. (Kaynak: Arianespace)

  • CH-53E Super Stallion helikopteri, Amerikan Deniz Piyadeleri envanterine girdiği 1981 yılından bu yana bir milyon saat uçuş gerçekleştirdi. Halihazırda Amerikan Deniz Piyadeleri envanterinde, 142 adet CH-53E helikopteri bulunmakta ve bu helikopterler uzak bölgere birlik, araç ya da malzeme nakli yapmak amacıyla kullanılmakta. (Kaynak: Amerikan Deniz Kuvvetleri)

  • Katar Devlet Başkanı Emir Şeyh Tamim bin Hamad El Sani’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle bir dizi savunma ve havacılık sanayii alımı karara bağlandı. Bu kapsamda Katar’ın beş adet 777 Freighter, NASAMS ile Patriot hava savunma sistemleri ve yolcu uçakları için türbin motor alımı da dahil bir dizi tedarik planı için taraflar arasında anlaşma imzalandı. (Kaynak: Beyaz Saray)

  • Amerikan Deniz Kuvvetleri, MQ-28C Fire Scout insansız helikopteri için başlangıç operasyonel kabiliyet deklarasyonunda bulundu. Sistemin keşif görevlerinde kullanılarak kara, deniz ve hava platformlarına hassas hedefleme desteği sunması planlanmakta. Amerikan Deniz Kuvvetlerince operasyonel olarak kullanılmaya başlandığında durumsal farkındalığı kayda değer miktarda arttıracak olan MQ-28C, öncülü MQ-28B’ye oranla daha yüksek faydalı yük kapasitesi ve havada kalış süresine sahip. (Kaynak: Amerikan Deniz Kuvvetleri)