Türkiye'nin En Büyük Askeri Gemisi Anadolu

Türkiye'nin En Büyük Askeri Gemisi Anadolu

Tuzla’da bulunan Sedef Tersanesi’nde, Türkiye’nin ilk Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’nun inşası devam ediyor.

Asıl kabiliyeti çok sayıda hafif ve ağır zırhlı araç taşıma ve çıkarmadır. Helikopter ve uçak iniş ve kalkışına uygun bir güverte yapısı olan Anadolu, Türk Deniz Kuvvetlerinin hareket kabiliyetini önemli ölçüde artıracak.

Anadolu; askeri araç, helikopter ve uçak taşımasının yanı sıra insani yardım operasyonlarında da kullanılabilecek. 5 bin mülteci tahliyesini gerçekleştirebilecek kapasitede olan gemi, yakıt ikmali yapmadan Türkiye’den Amerika’ya kadar gidip gelebiliyor.

Gemi içerisinde tam teşekküllü iki ameliyathane, yoğun bakım üniteleri, yanık ünitesi, 32 yatak kapasitesine sahip tıbbi alanlar, karantina ve enfeksiyon odaları da yer alacak. Gemide toplam 1223 askeri personelin görev alması bekleniyor.

İnşasına 2015 yılında başlanan geminin, 2020'nin son çeyreğinde bitirilerek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmesi planlanıyor. Anadolu, dünyanın en gelişmiş Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemilerinden biri olacak.