Vizyoner Genç -  Yetenek Her Yerde Programı / Doğu Gezisi Notları

Vizyoner Genç - Yetenek Her Yerde Programı / Doğu Gezisi Notları

T.C. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi destekleriyle; üniversiteler, kamu-özel sektör kurumları ve meslek odalarının iş birliği ile düzenlenen kariyer etkinliği olan “Yetenek Her Yerde” programlarına Vizyoner Genç ekibi olarak bizler de katıldık. 

Gençlerimizin sorularına cevap vermek ve kariyer yolculuklarında yanlarında olmak üzere; Diyarbakır, Bingöl, Elâzığ ve Erzurum rotamızda, yolculuğumuzun ilk durağı Diyarbakır oldu. 

Volkanik Karadağ’ın eteklerine kurulmuş, 9000 yıllık bir geçmişe sahip ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır; tarihi güzellikleri, eşsiz yöresel yemekleri ve misafirperverliği ile bizleri karşıladı. Türkülere konu olmuş nehirden adını alan Dicle Üniversitesi’nde 2 Mart 2020 tarihinde Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleşen “Yetenek Her Yerde”  Güney doğu Anadolu programına; Batman Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Hakkâri Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, Siirt Üniversitesi ve Şırnak Üniversitesi’nden öğrenciler katılım gösterdi. Savunma sanayii stantlarında kariyer imkanları ile ilgili gençlerle direkt iletişime geçerek üniversite öğrencilerinin öğrenim süreçleri devam ederken, ilgi ve becerilerine uygun kariyer alanlarını belirlemelerinde ve staj ilanlarında vizyonergenc.com’u nasıl etkili bir biçimde kullanabileceklerini anlattık. Savunma sanayiinde üretimin bir parçası olarak hizmet etmek isteyen yüzlerce öğrenci arkadaşımızla temasa geçtik.

“Yetenek Her Yerde” etkinlik programının dışında gerçekleştirdiğimiz rotamızın ikinci durağı olan hem tarihi yapıları hem de eşsiz doğal güzellikleri ile öne çıkan Elazığ’da, Fırat Üniversitesi öğrencileriyle buluştuk. Anadolu’yu Mezopotamya’ya bağlayan kervan yollarının geçiş güzergahında bulunan, aynı zamanda bölgenin en gelişmiş şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyan Elazığ’da, Teknoloji Fakültesi laboratuvarlarının teknik imkanlarını ve üretim kapasitelerini yerinde inceleme fırsatı bulduk. Fırat Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Bahar Demirel’in katılımlarıyla 3 Mart 2020’de Mustafa Temizer konferans salonunda, yaklaşık 250 gencimizin katıldığı söyleşimizi gerçekleştirdik. TR Eğitim ve Teknoloji A.Ş. Genel Müdürümüz Çağlar Demirkan’ın hazırladığı söyleşi programında; savunma sanayiimizin tarihçesi, üretim kapasitesi, savunma sanayii şirketlerinin tanıtımları ve vizyonergenc.com staj ve kariyer imkanları başta olmak üzere savunma sanayii ekosistemi gençlere sunuldu.

Elazığ’daki üniversite söyleşimizin ardından yönümüzü yaylaları ve efsaneleri ile tanınan Bingöl’e çevirdik.  Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney’in katılımlarıyla Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü STEM ve Bilim Merkezi’nde, “Tarımda FeYZ-Fenotipleme ve Yapay Zeka” projelerini Ahmet Bağbars öğretmenimizle birlikte lise öğrencileri Berat Koç ve Doğan Çağatay’dan dinledik. (Projeyle ilgili söyleşimize ulaşmak için: https://vizyonergenc.com/icerik/tarimda-feyz-fenotipleme-ve-yapay-zeka-ahmet-bagbars-ile-soylesi )

Evliyalar Beldesi ve Dadaşlar Diyarı olarak anılan, Milli Mücadele’nin önemli duraklarından olan Erzurum’da 5-6 Mart tarihlerinde Atatürk Üniversitesi Kariyer Planlama ve Mezun İzleme Uygulama Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilen “Yetenek Her Yerde” Doğu Anadolu Programı’na; Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Munzur Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden öğrenciler katılım gösterdi. Savunma sanayii stantlarında kariyer imkanları ile ilgili gençlere sunum yapmakla birlikte, üniversitelerin öğrenci toplulukları ve geneli mühendislik öğrencilerinden oluşan takımlarıyla etkileşime geçtik. Takımların ürettiği ulusal yarışmalarda başarı elde etmiş ya da yarışmaya katılacak olan projeleri yerinde inceleme fırsatı bulduk. Vizyonergenc.com’da yayınlamak üzere roket takımlarımız ve racing takımlarımızla röportajlar gerçekleştirerek, gençlerimizin proje süreçlerindeki ilerleyişlerini, takımdaki üyelerini, kazandıkları ödülleri geniş kitlelere duyurduk.

1 hafta boyunca Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgemizdeki lise ve üniversite öğrencileri ile buluştuğumuz, Savunma Sanayii ve Vizyoner Genç hakkında bilgiler verdiğimiz ve gençlerimizin görüş ve önerilerini aldığımız gezimizde bizleri sonsuz misafirperverlikleri ile ağırlayan üniversitelerimize teşekkür ederiz.