Vizyoner Gençler, Staj Deneyimlerini Anlattı: Berk Erdoğan / HAVELSAN

Vizyoner Gençler, Staj Deneyimlerini Anlattı: Berk Erdoğan / HAVELSAN

Savunma sanayii alanında faaliyette bulunan firmaların ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını temin etme gayesi taşıyan Vizyoner Genç, profesyonel hayat yolculuklarında gençlerin yanlarında olmak ve kariyer alanında onlara katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini yürütmektedir. Nitelikli insan kaynağı temini misyonunun yanı sıra, gençlere ilham verme görevini de üstlenen Vizyoner Genç, staj ve iş ilanlarına ilave olarak hem sektörde yaşanan güncel gelişmelerin hem de kariyer hayatıyla ilgili faydalı bilgilerin geniş kitlelere ulaştırılmasını sağlamaktadır. Berk Erdoğan, Vizyoner Genç aracılığıyla, HAVELSAN Hava Elektronik Sanayii A.Ş.’de profesyonel hayat yolculuğunda ilk adımını atarak Sistem Mühendisliği Teknoloji Kampı’nı başarılı bir şekilde tamamlamıştır.

Berk, teknoloji kampı süresince yaşadığı deneyimlerini vizyoner gençler için aktardı:

“Bilgisayar mühendisliği eğitimimi Süleyman Demirel Üniversitesi'nde tamamladım. HAVELSAN'ın teknoloji kampları ilgimi çekiyordu ve kendimi en yakın hissettiğim alan olan Sistem Mühendisliği Teknoloji Kampı'na Vizyoner Genç üzerinden başvuru yaptım. 

Vizyoner Genç ile tanışmam tam da bu noktada oldu. Böyle bir platforma kesinlikle ihtiyacımız vardı. Savunma sanayii adına tüm fırsatlara kolay bir şekilde erişebiliyor ve bir sürü firmayı yakından tanıma fırsatı yakalıyoruz. Tüm bunlarla birlikte, ülkemiz ve savunma sanayiimiz de bizim bilgilerimizi tek çatı altında toplayarak kendine güzel bir havuz oluşturuyor. Olası durumlarda, bizlere uygun işler sunacağından ve üretimde kalitenin artacağından hiç şüphem yok.

Kampa katılma sürecimden kısaca bahsetmem gerekirse; başvurumu oluşturduktan sonra, HAVELSAN insan kaynakları bölümü tarafından arandım ve kampa tüm günler katılıp katılamayacağım soruldu. Aynı zamanda Ankara'da ikamet ettiğim için konaklamadan faydalanmayacağım bilgisini aktardım.

Kamp günü gelip çattı. Yüzlerce başvuru arasından seçilmiş olmanın gururu ve HAVELSAN'da eğitim alacak olmanın heyecanı ile yola koyuldum. Başta bir çekincem olsa da çalışanların güler yüzü ve sıcaklığı, ortama çok kolay adapte olmamızı sağladı. Ülkenin çeşitli okullarından ve çeşitli bölümlerinden gelen 20 kişi olmamıza karşın, ilk günden kaynaşmaya başladık ve çok sayıda arkadaş edindik. 

İlk günümüzde genel olarak savunma sanayiini ve HAVELSAN'ı tanıdık; nelerle uğraştıklarını ve departmanlarını öğrendik. İkinci gün, sistem mühendisliği ve sistem mühendisi kavramlarını irdeledik, projede net olarak neler yaptıklarını ve projeyi nasıl yürütmeleri gerektiğini öğrendik. Yürütülen iki projeyi yerinde inceleme fırsatı yakaladık. Üçüncü günümüz, en keyiflisiydi; çünkü ilk iki gün öğrendiklerimizi 4'er kişilik gruplara bölünerek gerçekleştirmemiz istendi. Oluşturduğumuz şemaları ve proje fikrini mühendislere sunarak yaptığımız doğruların ve yanlışların farkına varmış olduk ve bu sayede kendimize çok şey kattık. Dördüncü gün ise simülasyon merkezini ziyaret ettik. Yaptıkları işleri, neleri önceliklendirdiklerini, nelere dikkat ettiklerini ve teknolojiyi merkezinde tanıma fırsatı bulduk. Kamp süresince öğrendiklerimizi pekiştirdik ve öğleden sonra sınava katıldık. Kapanış seremonisinde sınavda başarılı olanlara başarı sertifikası ve ilk 3'e hediyeleri takdim edildi.

Eğitimin en güzel yanı; sistem mühendisliğinin ne olduğunu, hangi görevlerin üstesinden gelmesi gerektiğini, yaşanabilecek zorlukları ve izlenmesi gereken adımları, bu işi hakkını vererek senelerdir sürdüren mühendislerden öğreniyor olmamızdı. Dört gün boyunca HAVELSAN bizi kendi personelinden hiçbir noktada ayırmadı. Tam anlamıyla biz de ailenin içindendik. Hepimizi en üzen kısım dolu dolu geçen dört günün bize yetmemesi oldu.

Tüm bunları deneyimlememizi sağlayan HAVELSAN ve Vizyoner Genç'e, canı gönülden teşekkürler.”