Kariyer 5 Basit Alışkanlık ile Üretkenliğinizi Nasıl Artırırsınız?

5 Basit Alışkanlık ile Üretkenliğinizi Nasıl Artırırsınız?

Birkaç basit alışkanlığın bir araya gelmesi ile üretken bir insan olmak sizce mümkün mü? Günlük hayatımızda en çok zorlandığımız şeylerden biri zaman yönetimidir. Yapılacaklar listenizde yer kalmadığını düşünürken hala yapmanız gereken yeni şeyler ortaya çıkıyor ancak hiçbirine yetişemiyorsanız durup bir hayatınıza bakmanızı öneririz. Sadece birkaç basit alışkanlığı hayatınızda ilke edinerek zamanı daha iyi yönetip yapılacaklar listenizi hafifletebilirsiniz. İşte o alışkanlıklar:

 

  • Hedefiniz Olsun

 

 

Bu madde aslında çok da yeni değil. Hep söylenen bir şeyden bahsediyoruz. Hedefiniz olsun ve o hedef doğrultusunda hareket edin. Yazar Stephen Covey’in “Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, muhtemelen oraya kadar çıkamayacaksınız.” sözü konuyu aslında çok güzel özetliyor.

Hayatınızın her alanında uygulamanız gereken bu basit madde sayesinde nereye gideceğinizi bilip çok daha iyi odaklanabilirsiniz. Unutmayın her başarı hikayesinde neyi, neden yaptığını bilen biri vardır.

 

  • Zaman da Damlaya Damlaya Göl Olur

 

Günlük hayatımızda sadece 5 dakika diyerek vakit ayırdığımız o kadar çok şey var ki. Bunlardan en çok vaktimizi alan şey ise: Akıllı cihazlar… Sosyal medyada geçirdiğiniz saatlerin ya da kafanızı dağıtmak için oynadığınız oyunlara ayırdığınız sürenin farkında mısınız? Zamanınızın çoğunu alıp götürdüğünü fark ettiğinizde gerçekten çok şaşıracaksınız.

Öncelikle bu ufak görünen şeylere ortalama ne kadar zaman ayırdığınızı tespit edin. Daha sonra da bu zamanı minimize etmeye çalışın. Daha verimli şeylere bolca zamanınız kaldığını görünce mutlu da olacaksınız.

 

  • En Verimli Saatlerinizi Keşfedin

 

Kendinizi tanımanız gerektiğini unutmayın. Günün hangi saati ya da saatlerinde daha etkin ve verimli çalıştığınızı bilin. Unutmayın ki, her insanın gün içinde üretkenliğinin en üst seviyelerde olduğu zaman dilimi farklıdır. En verimli olduğunuz zamanlara en önemli ve zorlu çalışmalarınızı yerleştirin. Buna göre hayatınızı şekillendirmeye çalışırsanız başarı kapınızda demektir.

 

  • Yapılacaklar Listenizi İkiye Bölün

 

Yapmanız gerekenleri listeleyip sadece bir kısmına uyabildiğinizde sorunun nerede olduğunu mu merak ediyorsunuz? Hemen söyleyelim. Uzun vadeli hedefler ile kısa vadeli hedefleri birbirine karıştırmamanız gerekiyor. Bu yüzden listenizi ikiye bölmeyi deneyin.

Günlük, haftalık ve belki de aylık hedeflerinizi belirledikten sonra listenizi sürekli yanınızda bulundurun. Bu bilinçaltınızda işlerinizi yapma yeteneğinizi geliştirecektir. Bir sonraki adımınızda ya da boş vakitlerinizde şimdi ne yapayım demek yerine ilk işiniz listenize bakmak olmalı. Bu yolda kararlı olmanız ve ne istediğinizi bilmeniz oldukça önemli. Bu basit alışkanlığı hayatınızın bir köşesine yerleştirdiğinizde hayat size başarı yolunu gösterecektir.

Yahoo CEO’su Marissa Mayer ‘in “Yapılacaklar listenizin sonundan başladığınızda başarıyı asla yakalayamazsınız.” sözü de bir uyarı olarak aklımızda kalmalı.

 

  • Zihninizi Boşaltacak Bir Hobi Edinin

 

Zamanınızı iyi kontrol edin, ufak tefek şeylerle vakit kaybetmeyin dedik ama günlük stresinizi nasıl atacağınıza yönelik henüz bir şey söylemedik. Akıllı cihazlardan uzaklaştığınızda stresinizi yönlendirmek isteyeceğiniz bir şeye ihtiyacınız olacaktır. İşte bu noktada gerçekten faydalı olan ve zihinsel gelişiminizi de olumlu etkileyen hobiler devreye giriyor. Meditasyon, yağlı boya ya da yazı yazmak gibi farklı aktiviteler sayesinde günlük stresinizi üzerinizden atıp yapacaklarınıza daha iyi odaklanabilirsiniz. Bu konuda her zaman yeni şeyler denemeye açık olmayı unutmayın. Belki aylık bir hobi kutusu ile ne yapmalıyım sorularına da yanıt bulabilirsiniz.