Kariyer Güçlü İş Bağlantılarına Sahip Olmak için 6 Öneri

Güçlü İş Bağlantılarına Sahip Olmak için 6 Öneri

İş hayatında, network olarak da geçen iş bağlantıları oldukça önemlidir. Doğru kişileri tanımanız işiniz için oldukça faydalıdır. Bu kişileri tanıdıktan sonra onlarla olan ilişkinizi canlı ve güçlü tutmak adına yapacaklarınız, bağlantılarınızın güçlü kalmasını sağlayacaktır.

 

1) Kendinizi tam anlamıyla yansıtın.

 

Tanıdığınız kişilere kendinizi dürüst ve açık bir şekilde tanıtmanız ilişkinize iyi bir başlangıç olacaktır. Sağlam bir başlangıcın ardından samimi ve doğru ilerleyen bir süreç, bağlantınızın daha kaliteli olmasını sağlar. Karşınızdakine yalan söylemeniz, ilerleyen zamanlarda saklamanız gereken bir gerçektir. Daha kolay ve net bir bağlantı için kendinizi doğru tanıtmanız oldukça önemlidir.

 

2) İlişkinize çıkar ilişkisi olarak bakmayın.

 

İş bağlantısı, yanlış anlaşılmaya müsait bir kavramdır. Tanıştığımız kişiyi, üzerinden çıkar elde edebileceğimiz birisinden ziyade tecrübe ve fikirlerinden yararlanılabilecek bir arkadaş olarak görmelisiniz. Bu sayede ilişkiniz daha sağlam temellere dayanır ve ilerleyen dönemlerde iş ile ilgili bir konu olduğunda daha içten bir yardım alabilirsiniz.

 

3) Görüşmeyi ihmal etmeyin.

 

Bir kişiyle tanıştıktan sonra yalnızca işiniz düştüğünde bağlantıya geçmeniz, sizi yanlış tanıtan bir şeydir. Bağlantıda olduğunuz kişilerle iletişiminizi canlı tutmanız, doğru bir hareket olacaktır. Daha sağlıklı ve güçlü bir bağ için ara sıra görüşmeniz gereklidir.

 

4) Sektörel etkinliklere katılın.

 

İşiniz için doğru insanların buluştuğu sektörel etkinliklere, seminerlere, konferanslara elinizden geldiğince katılmaya çalışmalısınız. Burada, hem yeni bağlantılar elde edebilme hem de önceki bağlantılarınızla yeniden görüşebilme fırsatını yakalayabilirsiniz. Etkinliklerde yer alan “Networking Oturumlarını” ise kesinlikle kaçırmamalısınız.

 

5) Karşılık beklemeden yardım edin.

 

Yukarıdaki maddede de bahsettiğimiz gibi çıkar ilişkisi olarak bakmamanız gereken iş bağlantılarınıza yardım etmeniz, size puan kazandıracak bir harekettir. Onların sorunlarına çözüm bulabilmek adına yaptığınız yardımlar, onların gözünde güveninizi artıracaktır. Gün içerisinde ayıracağınız çok kısa bir süre bile uzun yıllar sürebilecek bir bağlantıyı mümkün kılabilir.

 

6) Eğlenmeyi unutmayın.

 

İş bağlantıları demek yalnızca iş üzerinde konuşabileceğiniz ve tartışabileceğiniz kişiler değildir. Onlarla birlikte vakit geçirerek eğlenmenizi kesinlikle öneriyoruz. Bağlantınızı, arkadaş olarak gördüğünüzü belirten bu hareket ile ilişkinizi daha da sağlamlaştırabilir ve samimiyet katabilirsiniz.