Blog Bir Fikrim Var: Mezar Taşında Yapay Zekanın Kullanımı

Bir Fikrim Var: Mezar Taşında Yapay Zekanın Kullanımı

1.       Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul Medipol Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim. Araştırmayı seven, teknoloji ve bilime meraklı birisiyim.

2.       Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Yapay zekanın kullanım alanlarının günden güne genişlediğini görüyoruz. "Peki yapay zeka ile ne kadar ileriye gidebiliriz? " diye düşünürken aklıma bu fikir geldi.

3.       Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Bu hayat gelip geçici ve herkes hayatında bir gün sevdiği/tanıdığı insanı kaybeder. O kişiler bu hayattan gidince geride kalanlar ölenlerin fotoğraflarına/videolarına bakarak özlemini gidermeye çalışır fakat tabii ki o özlem hiçbir zaman tam olarak dinmeyecektir. Peki ya ölen kişinin mezarının başındaki fotoğraf, yapay zeka sayesinde bize gülümsese, hareket etse veya ek olarak bize birkaç kelime söylese? O cansız fotoğraf yerine konuşabilen bir simülasyon olsa? Böylelikle ölen kişi sanki bizimle berabermiş gibi hissettirebilir ve insanların kaybettiklerine karşı hasreti daha aza indirgenmiş olur. Sosyal medyada yapay zeka sayesinde fotoğrafların gülümsediğini gördüm. Peki bunu mezarlıkta ölen kişinin başucuna koysak? İnsanlar ölen kişinin toprağına bakıp durmaktansa onların gülümseyen/hareket eden fotoğraflarına baksa? Bu bazılarımız için iyi bir fikir olmayabilir. Çünkü ölen kişinin yokluğunu kabul edemez hale gelip sanki yaşıyormuşcasına davranabilirler ki  bu da fikrimin riskli kısmıdır.

4.       Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Çünkü bu projenin çok sevdiği bir insanı/hayvanını kaybeden insanlar için yararlı olabileceğini düşünüyorum. Teknoloji bu kadar gelişmişken neden yapay zekayı mezarlığa kadar taşıyıp sınırlarımızı zorlamıyoruz?

5.       Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Bu proje sayesinde insanların sevdiklerini kaybetmesinin vereceği acıyı daha aza indirgemiş olabiliriz. Bu hissiyat sayesinde insanlar hayata karşı daha tutucu hale gelebilirler.

6.       Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Bazı riskleri olsa da bu projenin insanlara yararlı olabileceğini düşünüyorum. İnsanlar sevdiklerini toprağa verdikten sonra çok yalnız hissedebilirler. Sadece cansız fotoğraflarına bakıp ya da topraklarını öpüp özlemlerini dindirmeye çalışmak yerine neden mezar taşlarında onların gülümseyen, hareket eden hatta konuşabilen simülasyonlarına bakmayalım ki?

7.       Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

İlk olarak bu projeyi hayata geçirme konusunda insanların görüşlerini dinlemek. Daha sonra bir anket düzenleyip sayısal veriler analizi doğrultusunda projenin geleceğe yönelik risklerini değerlendirmek. Son olarak, toplum üzerinde oluşturabilecek olumlu ve olumsuz yönleri de ele alarak bu projeye başlamak. 5 yıl sonra bu projenin kullanılabilir hale geldiğini görmek istiyorum.