TEKNOFEST İSTANBUL - Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali

TEKNOFEST İSTANBUL - Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali

20-23 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı (İGA / İstanbul Grand Airport) yerleşkesi, T3 Vakfı öncülüğünde Türkiye’de ilk kez düzenlenen Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Festival, dünyadaki benzer festivaller ile kıyaslandığında 550 bin katılımcıyla rekor kırdı. 4 günlük festivalde günlük ortalama 200 bine yakın insan festivali ziyaret etti.

 

Türkiye’nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi amacıyla düzenlenen festivalde 42 ilden 10 bin genç ve yüzbinlerce İstanbullu ilgiyle yer aldı.

 

Katılımların ücretsiz olduğu festivalde teknolojiye olan ilgiyi artırmayı hedefleyen birçok aktivite ve yarışma vardı. Havacılık ve uzay sanayisine yönelik çok sayıda araç ve ürün festival boyunca sergilenirken, milli teknolojilerimiz de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sanal gerçeklik uygulaması ile yakından görüldü.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22 Eylül günü eşi Emine Erdoğan ile Teknofest’i ziyaret etti. Festival alanını gezen Cumhurbaşkanı, teknoloji tutkunu gençler ile buluştu ve festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren gençlere ödüllerini verdi.

 

Festivale 4 gün boyunca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar da katıldı.

 

 

Festival kapsamında Dünya Drone Şampiyonası, THY seyahat hackhatonu, Take-Off Uluslararası Girişim Zirvesi, Hack İstanbul Siber Güvenlik Yarışması, dünyanın en hızlı 7 aracının yarıştığı "Yarışların Yarışı", nefes kesen jet uçak, helikopter ve akrobasi gösterileri, planetaryum, paraşüt atlayışları, hava araçları sergisi, simülasyon uygulamaları, teknoloji ve eğitim atölyeleri, konserler ve aktiviteler düzenlendi. Çeşitli etkinlikler sayesinde ortaokuldan yüksek öğrenim mezunlarına kadar geniş bir yaş aralığındaki kitlenin ilgisi çekildi. Drone şampiyonasının finalleri de izleyicilerin büyük ilgisini gördü.

 

14 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına 750’den fazla takım, 2000’den fazla yarışmacı katıldı ve büyük başarılar sergiledi. Toplumun her kesimine hitap eden etkinlikler sayesinde festivale olan yoğun ilgi ve özellikle genç neslin dikkatini çeken aktiviteler ile teknolojik bir farkındalık oluşturuldu.

 

Festivalin 2019 yılında da gerçekleşmesi için çalışmalara şimdiden başlandı. T3 Vakfı ve Teknofest hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.