Türk Mühendislerin Geliştirdiği Yapay Zeka "Intenseye" Duyguları Anlıyor

Türk Mühendislerin Geliştirdiği Yapay Zeka "Intenseye" Duyguları Anlıyor

Kurucularının, 2017 yılında katıldıkları bir kod yazma yarışmasında ortaya çıkardıkları “Intenseye”, videoları analiz ederek insanların yaş, cinsiyet ve duygu durumlarını belirleyebiliyor. Sistemsel olarak, kameraların algılama kabiliyetlerini artırmak için bir yazılım kullanan Intenseye’ın teknolojisi şu an için büyük şehirlerdeki reklam alanlarında kullanılıyor. 

Intenseye Kurucu Ortağı Sercan Esen, yapay zekâyı kullanarak geliştirdikleri teknoloji ile herhangi bir cismin algılanmasını ve o cismin analizinin yapılmasını sağladıklarını belirtiyor. Şirket, görüntüyü tanımlama ve işleme üzerine yaptıkları çalışmaları ilerleterek duyguları algılama işlemi üzerinde başarılı gelişmeler elde ediyor.

Sercan Esen, “İnsanların yaşlarını, cinsiyetlerini analiz edebiliyoruz, vücut poz analizi ve uzuv takibi yapabiliyoruz.” diyor. Geliştirme sürecinin en başında görme engelliler için geliştirilen gözlükler ile insanların önlerindeki nesneleri algılamasına yardımcı olan Intenseye, bir yapay zeka ürünü. Intenseye’nin reklam panolarıyla birlikte otomotiv ve inşaat sektörüne hizmet veren firmalar tarafından kullanılmaya başlandığı söyleniyor.